Teklif İste

Mitsubishi Q PLC

Mitsubishi Melsec Q Özellikleri
Şebeke beslemesi
100 – 240V AC/ 24V DC
Giriş/Çıkışlar
32 – 4096
Dijital Çıkışlar
Röle, Transistör, Triyak
Çevrim süresi/mantıksal komut
0,034 – 0,2 µs
PLC-Program belleği
8 – 1000 k adım
Arka plan tipi
Çift kanal (ayrı G/Ç ve CPU iletişimi), 1Gbps
Bir sistemdeki maksimum CPU sayısı
4
Mevcut CPU tipleri
PLC, Motion, CNC & Robot
Ayrıca System Q Process, PC & C++ tabanlı CPU’larla da uyumludur

 

Mitsubishi PLC, en sık ihtiyaç duyulduğu şekilde güvenilir kontrol

MELSEC System Q, öncül modeli olan AnSH serisi üzerine kurulmuş olan ve CPU modülleri ve iletişim modülleri, özel modüller ya da G/Ç modülleri arasından en iyi kombinasyonu seçmesine ve bir yapı grubu taşıyıcısı üzerinden birleştirmesine olanak sağlayan bir kontrol konseptidir. Bu, kişiye özel bir sistemin doğru zamanda ve uygun uygulama için yapılandırılmasına olanak sağlar.

Çok yönlü olanaklar

Standart ve yüksek performanslı PLC-CPU modülleri, özel Motion-Controller, proses CPU’ları ve hatta PC-CPU’ları (endüstriyel PC’ler), tek bir System Q çözümü ile 4 farklı CPU modülüne bağlanabilir. Bu özellik, kullanıcıya büyük kontrol felsefeleri, programlama konseptleri ve dilleri arasında tek bir platform üzerinde seçim yapma olanağını sağlar.

Geleceğe yönelik bir otomasyon platformu

Esneklik ve adaptasyon özelliği, System Q’yu bir otomasyon platformu yapan belirleyici niteliklerdir. Kullanıcılar, tek elden teslim edilen farklı donanımlarla münferit bir makineyi kontrol edebilir ya da tüm bir fabrika içinde ağ bağlantısı kurabilir.

System Q platformu, Mitsubishi Middleware EZ soketi ile basit ve kapsamlı bir entegrasyona olanak sağlayan yazılım araçları ile desteklenir. Mitsubishi, ek olarak IEC1131.3, OPC ya da Active X gibi uluslararası standartlara uygun programlama yazılımları da sunmaktadır. Bu devasa esneklik, planlama ve programlama gereksinimini azaltır, işletime alma süresini kısaltır ve bakım gereksinimini düşürür.

Standart PLC-CPU modülleri

Her uygulama System Q’nun tüm performans özelliğine ihtiyaç duymaz. Örneğin, birçok üretici makinelerine kompakt ve aynı anda hızlı olması gereken kontrolörler entegre eder. Burada, MELSEC System Q’nun standart PLC-CPU’ları üstün fiyat/performans oranları sunar. Bunun için iyi bir örnek Q00JCPU’dur.

Bu kompakt cihazda besleme bloğu, CPU ve yapı grubu taşıyıcısı çalışmaya hazır, ayrılamayan ve performans özelliği beklenen yerlere takılan bir ünite oluşturur. Diğer standart PLC-CPU’lar, klasik modül CPU’ları Q00 ve Q01, tam değerli bir System Q otomasyon platformuna giden yolun ilk adımlarını oluşturur.

Yüksek performanslı PLC-CPU modülleri

Yüksek performanslı makineler ve gerekli alt yapı ve fabrika çapındaki ağ bağlantısı dahil olmak üzere komple üretim sistemlerinin kontrolü için, System Q’nun yüksek performanslı PLC-CPU’ları inanılmaz bir performans ve çok yönlülük sunar. CPU modülleri, hepsi de geliştirilebilen çeşitli bellek kapasiteleri ile kullanıma sunulmuştur.

Bu, System Q’nun CPU’larının sadece karmaşık programlar yerine büyük miktarda veri de kaydedebileceği anlamına gelir.

Üniversal PLC CPU’ları

Üniversal PLC CPU’lar, MELSEC System Q kontrolör platformu için geliştirilen en yeni nesil modüler CPU’lardır ve iQ Platform sisteminin temelini oluştururlar. Motion, Robot ve NC CPU’ları ile bir arada kullanılabilmeleri, ölçeklendirilebilir ve yüksek derecede esnek modüler otomasyon sistemleri kurmaya olanak tanır.

Geliştirilebilme özelliği

Q00JCPU hariç sistemin tüm PLC-CPU’ları kendi aralarında değiştirilebilir. Bu, sistemin performans özelliğinin uygulama ile büyümesi ve alt yapı ve donanım yatırımınızın korunması anlamına gelir.

Çoklu proses üst modu

Bir sisteme dört ayrı System Q PLC-CPU’su takılabilir. Bu CPU’lar ya birbirlerinden bağımsız olarak görevler uygulayabilir ya da görevleri dağıtabilir ve bu sayede tüm sistemin performans özelliğini artırabilir. Bu, daha hızlı ve dinamik bir kontrolörde ortaya çıkar ve daha iyi bir kalite ve verimliliğin artmasını sağlar.

Dünya çapında başarılı bir PLC’de neler öne çıkar?

 • Dünya çapında kullanım
  Büyük besleme gerilimi aralığı sayesinde MELSEC System Q dünya çapında kullanılabilir. Ve yüksek oranda gemi ruhsatı ve CE yönetmeliklerinin karşılanması ve otomotiv sanayisinin yüksek talepleri System Q’yu tamamen güvenebileceğiniz bir ürün durumuna getirmiştir.
 • Görevlerle büyüme
  System Q, Q00J bağımsız çözümünden ağ bağlantısı yapılmış ikincil proses CPU Q25PRH’ye kadar uygulamalarınız ile büyüyebilecek şekilde tasarlanmıştır. System Q’nun platform konsepti, ihtiyacınız olan özel fonksiyonları ekleme ve uyarlama olanağı sunar.
 • Çoklu CPU modu
  MELSEC System Q otomasyon platformu, bir yapı grubu taşıyıcısına maksimum dört CPU modülünün takılmasına olanak sağlar. Bu sayede, PLC, Motion-, PC-, C- ve proses CPU’ları tam bir çözümde birleştirilebilir.
 • Çoklu ağ özelliği
  Basit bir AS arabiriminden karmaşık ETHERNET ağlarına kadar MELSEC System Q, sorunsuz şekilde Mitsubishi cihazları ya da başka üreticilerin cihazlarıyla iletişim kurabilir. Sisteminizin verimliliğini arttırmak için, System Q, ETHERNET dışında SQL veritabanlarına direkt bir bağlantı sunar.
 • Esneklik
  Çok sayıda güç kaynağı, CPU, G/Ç, özel ve iletişim modülü seçeneği, MELSEC System Q’yu dünyanın en esnek modüler otomasyon sistemlerinden biri yapmıştır.
 • Çift ikincillik
  İkincil proses CPU’ları Q12/25PRH ve standart bileşenler ile Hot-Standby özellikleri ve otomatik veri senkronizasyonu bulunan bir sistem kurulabilir. Modüler konsept, güç kaynakları ve kontrol sistemlerinden ikincil ağ modüllerine kadar farklı ikincillik kademelerine olanak sağlar.

Yatırımınızdan maksimum geri dönüş alabilmenizi sağlar

Mitsubishi iQ Otomasyon Platformu, e‑Fabrika konseptimizin oluşturulmasını sağlayan bir donanımdır. Bu, üretim alanında sahip olduğumuz global uzmanlık ve deneyimimizden geliştirilen bir otomasyon stratejisidir. iQ’nun önemli faydaları şunlardır:

 • Minimum TCO (toplam sahip olma maliyeti)
 • Tam ve sorunsuz entegrasyon
 • Maksimum verimlilik
 • Şeffaf iletişim

iQ Otomasyonun üretim operasyonlarınıza getireceği avantajlar

iQ, tüm önemli otomasyon bileşenlerini tek bir kontrolörde birleştiren dünyanın ilk otomasyon platformudur. Farklı üreticilere ait sistemleri birleştirmeye ve birlikte kullanmaya çalışarak değerli mühendislik kaynaklarınızı boşa harcamayın. Mitsubishi, iQ ile sistem entegrasyonuna tam çözüm sunar ve çok sayıda farklı kontrolör tipinin aynı arka planda problemsiz şekilde çalışmasını sağlar. Artık mühendislik ekibiniz başlangıcından itibaren uygulamanızın ihtiyaçlarına odaklanabilir.

Maliyetlerinizi düşürün

iQ, otomasyon döngüsünün her aşamasında maliyetlerinizi düşürür. Öncelikle yüksek entegrasyon seviyesi ve iQ Works mühendislik araçları grubu sayesinde proje üretim süresi kısaltılır. iQ Works, güçlü simülasyon araçları sayesinde bir sistemin çok daha hızlı şekilde geliştirilebilmesini ve devreye alınabilmesini sağlar ve programlama yükünü azaltır. iQ Works ayrıca PLC, motion ve hatta HMI ekran tasarımına sahip tüm önemli iQ kontrol tiplerini desteklemektedir.

Daha fazlasını daha hızlı gerçekleştirin

iQ CPU’ları performans açısından endüstride lider konumdadır. Sistem haberleşmelerinin optimize edilmesi için gelişmiş bir arka plan mimarisi ile birleştirerek, döngü sürelerinin kısaltılmasını ve üretkenliğin arttırılmasını ve böylece yatırım geri dönüşünün daha hızlı olmasını sağlar. iQ PLC CPU’ları, programları mikrosaniyeler içerisinde uygular ve aynı zamanda binlerce G/Ç işler. Gelişmiş hareket kabiliyetleri, parazitten etkilenmeyen 50Mbit/s SSCNET/III Network’ü sayesinde düzinelerce ekseni aynı anda kontrol edebilir. Yiyecek ve içecek uygulamalarında mekanik tabanlı paketleme sistemlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Makine tasarımı daha basittir; bu da üretim sürelerini kısaltır ve iş değişikliklerinin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlar. iQ’nun tam özellikli robotik kontrolör entegrasyonu, montaj otomasyonu gerektiren endüstriler için oldukça büyük bir olanaktır. İşlem sürecinin ve kontrol mekanizmasının aynı sistem üzerinde birleştirilmesi, ayrıca iQ’nun geniş bir hibrit uygulama aralığını kontrol etmesine olanak sağlar. İşleme, hareket ve satır kontrolü gerektiren transfer hatları gibi kompleks sistemler bile tek bir kontrolör ile kolayca kontrol edilebilir.

Kesintisiz bilgi akışı

iQ, tam mühendislik tesis sistemleri için çok geniş bir Network aralığı ile uyumludur. Buna, IT sistemleri vs. için bilginin tesisin tüm kademelerinde serbestçe dolaşmasına izin veren açık CC-Link mimarisi de dahildir. iQ ayrıca dünyanın ilk gigabit Ethernet açık otomasyon Network’ü olan CC-Link IE’nin de tüm avantajlarından yararlanılabilmesini sağlar. Bilgi serbest şekilde dolaştığından, Network’ünüz artık işletmenizin üretkenliğini sınırlandıran bir parametre olmaktan çıkacaktır.

Mutlaka size uygun bir iQ mevcuttur

iQ’nun en önemli özelliği ölçeklendirilebilir olmasıdır. Tüm hatların otomasyonunu sağlayabileceği gibi evde kullanılan tek bir makinenin kontrolünü de sağlayabilir. Yüksek performansın kritik olduğu küçük ölçekli sistemlerde, platform, yalnızca PLC veya motion controller olarak yapılandırılabilir. İhtiyaçlarınız ne olursa olsun mutlaka size uygun bir iQ çözümü mevcuttur.

Q00CPU
Q00JCPU
Q00UCPU
Q00UJCPU
Q01CPU
Q01UCPU
Q02CPU
Q02HCPU
Q02PHCPU
Q02UCPU
Q03UDCPU
Q03UDECPU
Q03UDVCPU
Q04UDEHCPU
Q04UDHCPU
Q04UDVCPU
Q06CCPU-V
Q06CCPU-V-B
Q06CCPU-V-H01
Q06HCPU
Q06PHCPU
Q06UDEHCPU
Q06UDHCPU
Q06UDVCPU
Q100UDEHCPU
Q10UDEHCPU
Q10UDHCPU
Q10WCPU-W1-CFE
Q10WCPU-W1-E
Q12DCCPU-CBL
Q12DCCPU-V
Q12DCCPU-V-B011
Q12DCCPU-V-B013
Q12DCCPU-V-B015
Q12DCCPU-V-B019
Q12DCCPU-V-B01B
Q12DCCPU-V-B01D
Q12HCPU
Q12PHCPU
Q12PRHCPU
Q13UDEHCPU
Q13UDHCPU
Q13UDVCPU
Q16-ST-CAB-06
Q16-ST-CAB-15
Q16-ST-CAB-30
Q170DBATC
Q170DEMICON
Q170DSIOCON
Q170ENC
Q170ENCCBL10M
Q170ENCCBL2M
Q170ENCCBL5M
Q170ENCCNS
Q171ENC-W8
Q172DCPU
Q172DCPU-S1
Q172DEX
Q172DLX
Q172DSCPU
Q173DCPU
Q173DCPU-S1
Q173DPX
Q173DSCPU
Q173DSXY
Q20UDEHCPU
Q20UDHCPU
Q24DHCCPU-LS
Q24DHCCPU-LS-B030
Q24DHCCPU-V
Q24DHCCPU-V-B019
Q24DHCCPU-V-B01D
Q24DHCCPU-VG-B000
Q24DHCCPU-VG-B002
Q25HCPU
Q25PHCPU
Q25PRHCPU
Q26UDEHCPU
Q26UDHCPU
Q26UDVCPU
Q2MEM-16MBA
Q2MEM-1MBS
Q2MEM-2MBF
Q2MEM-2MBS
Q2MEM-32MBA
Q2MEM-4MBF
Q2MEM-8MBA
Q2MEM-ADP
Q2MEM-BAT
Q312B
Q312DB
Q32CBL-3M
Q32CBL-5M
Q32SB
Q33B
Q33SB
Q35B
Q35BL
Q35BLS
Q35BLS-D
Q35DB
Q35SB
Q38B
Q38BL
Q38BLS
Q38BLS-D
Q38DB
Q38RB
Q38RB-E
Q3MEM-4MBS
Q3MEM-4MBS-SET
Q3MEM-8MBS
Q3MEM-8MBS-SET
Q3MEM-BAT
Q3MEM-CV
Q3MEM-CV-H
Q40CBL-3M
Q40CBL-5M
Q40-ST40-CAB-06
Q40-ST40-CAB-15
Q40-ST40-CAB-30
Q4MCA-1MBS
Q4MCA-2MBS
Q4MCA-4MBS
Q4MCA-8MBS
Q50UDEHCPU
Q52B
Q55B
Q55BL
Q55BLS
Q55BLS-D
Q612B
Q61LD
Q61P
Q61P-A1
Q61P-A2
Q61P-D
Q61SP
Q62AD-DGH
Q62DA-FG
Q62DAN
Q62HLC
Q62P

Q63B
Q63P
Q63RP
Q64AD
Q64AD2DA
Q64AD-GH
Q64ADH
Q64DAH
Q64DAN
Q64P
Q64PN
Q64RD
Q64RD-G
Q64RP
Q64RPN
Q64TCRT
Q64TCRTBW
Q64TCRTBWN
Q64TCRTN
Q64TCTT
Q64TCTTBW
Q64TCTTBWN
Q64TCTTN
Q64TD
Q64TDV-GH
Q65B
Q65BL
Q65BLS
Q65BLS-D
Q65WRB
Q66AD-DG
Q66DA-G
Q68AD-G
Q68ADI
Q68ADV
Q68B
Q68BL
Q68BLS
Q68BLS-D
Q68CT
Q68DAIN
Q68DAVN
Q68RB
Q68RD3-G
Q68TD-G-H01
Q68TD-G-H02
Q6BAT
Q6DIN1
Q6DIN1A
Q6DIN2
Q6DIN3
Q6HLD-R2
Q6TA32
Q6TA32-TOL
Q6TE-18SN
Q7BAT
Q7BAT-SET
Q80BD-J61BT11N
Q80BD-J71BR11
Q80BD-J71GP21S-SX
Q80BD-J71GP21-SX
Q80BD-J71LP21-25
Q80BD-J71LP21G
Q80BD-J71LP21S-25
Q81BD-J61BT11
Q81BD-J71GF11-T2
Q81BD-J71GP21S-SX
Q81BD-J71GP21-SX
Q81BD-J71LP21-25
Q8BAT
Q8BAT-SET
QA1S51B
QA1S65B
QA1S68B
QA1S6ADP
QA1S6ADP-S1
QA65B
QA68B
QA6ADP
QC05B
QC06B
QC100B
QC10TR
QC12B
QC30B
QC30R2
QC30TR
QC30-USB
QC50B
QD51
QD51-R24
QD60P8-G
QD62
QD62D
QD62E
QD62E-CAB-06
QD62E-CAB-15
QD62E-CAB-30
QD62-H01
QD62-H02
QD63P6
QD64D2
QD65PD2
QD70D4
QD70D8
QD70P4
QD70P8
QD72P3C3
QD73A1
QD74MH16
QD74MH8
QD75D1
QD75D1N
QD75D2
QD75D2N
QD75D4
QD75D4N
QD75M1
QD75M2
QD75M4
QD75MH1
QD75MH2
QD75MH4
QD75P1
QD75P1N
QD75P2
QD75P2N
QD75P4
QD75P4N
QD77GF16
QD77MS16
QD77MS2
QD77MS4
QD81DL96
QD81MEM-1GBC
QD81MEM-2GBC
QD81MEM-4GBC
QD81MEM-512MBC
QD81MEM-8GBC
QE81WH
QE81WH4W
QE82LG
QE83WH4W
QE84WH

QE8WH4VT
QG60
QG69L
QG69LS
QH42P
QI60
QJ51AW12AL
QJ61BT11N
QJ61CL12
QJ71AS92
QJ71BR11
QJ71C24N
QJ71C24N-R2
QJ71C24N-R4
QJ71DC96
QJ71DN91
QJ71E71-100
QJ71E71-B2
QJ71E71-B5
QJ71FL71-B2
QJ71FL71-B2-F01
QJ71FL71-B5
QJ71FL71-B5-F01
QJ71FL71-T
QJ71FL71-T-F01
QJ71GF11-T2
QJ71GP21S-SX
QJ71GP21-SX
QJ71LP21-25
QJ71LP21G
QJ71LP21GE
QJ71LP21S-25
QJ71MB91
QJ71MES96
QJ71MT91
QJ71NT11B
QJ71PB92V
QJ71PB93D
QJ71WS96
QJ72BR15
QJ72LP25-25
QJ72LP25G
QJ72LP25GE
QS001CPU
QS034B
QS061P-A1
QS061P-A2
QS0J61BT12
QS0J65BTB2-12DT
QS0J65BTS2-4T
QS0J65BTS2-8D
QS0J71GF11-T2
QS90CBL-SE01
QS90CBL-SE15
QS90SR2SN-CC
QS90SR2SN-EX
QS90SR2SN-Q
QS90SR2SP-CC
QS90SR2SP-EX
QS90SR2SP-Q
QX10
QX10-TS
QX11L
QX21L
QX28
QX40
QX40H
QX40-S1
QX40-TS
QX41
QX41-S1
QX41-S2
QX41Y41P
QX42
QX42-S1
QX48Y57
QX50
QX70
QX70H
QX71
QX72
QX80
QX80H
QX80-TS
QX81
QX81-S2
QX82
QX82-S1
QX90H
QY10
QY10-TS
QY11AL
QY13L
QY18A
QY22
QY23L
QY40P
QY40P-TS
QY41H
QY41P
QY42P
QY50
QY51PL
QY68A
QY70
QY71
QY80
QY80-TS
QY81P
QY82P
SC09
ST16-3
ST16-SOCKET
ST32-3
ST32-DIOD
ST-JUMPER
SW1IVD-AD51HP
TB8-RELAY-6A
TB8-TRANSISTOR-2A
UQ1-01
UQ1-02
WS0-4RO4002
WS0-C20R2
WS0-CPU000200
WS0-CPU130202
WS0-GCC100202
WS0-GETH00200
WS0-MPL000201
WS0-TBC4
WS0-TBS4
WS0-XTDI80202
WS0-XTIO84202
A1SJ71AP23Q
A1SJ71AR23Q
A1SJ71AT23BQ
A6BAT
A6CON1
A6CON-1
A6CON1E
A6CON2
A6CON-2
A6CON2E
A6CON3

A6CON-3
A6CON3E
A6CON4
A6CON-4
A6TBX36-E
A6TBX54-E
A6TBX70
A6TBX70-E
A6TBXY36
A6TBXY54
A6TBY36-E
A6TBY54-E
A6TE2-16SRN
AC05TB
AC05TB-E
AC06TE
AC100TB
AC100TE
AC10TB
AC10TB-E
AC10TE
AC20TB
AC20TB-E
AC30TB
AC30TB-E
AC30TE
AC50TB
AC50TB-E
AC50TE
AC80TB
AGS-2P-10M-625A
AGS-2P-20M-625A
AGS-2P-2M-625A
AGS-2P-30M-625A
AGS-2P-5M-625A
AGS-2P-75M-625A
AGS-CS-3M-625A
AGS-CS-4M-50A
AGS-CS-4M-625A
AJ65BT-64AD
AJ65BT-64DAI
AJ65BT-64DAV
AJ65BT-64RD3
AJ65BT-64RD4
AJ65BT-68TD
AJ65BTB1-16D
AJ65BTB1-16DT
AJ65BTB1-16T
AJ65BTB2-16D
AJ65BTB2-16DR
AJ65BTB2-16DT
AJ65BTB2-16R
AJ65BTC1-32D
AJ65BTC1-32T
AJ65BT-D62
AJ65BT-D62D-S1
AJ65BT-D75P2-S3
AJ65BT-R2N
AJ65BT-RPI-10A
AJ65BT-RPI-10B
AJ65FBTA-16TE
AJ65FBTA4-16D
AJ65FBTA4-16DE
AJ65FBTA42-16DT
AJ65FBTA42-16DTE
AJ65SBT2B-64DA
AJ65SBT2B-64RD3
AJ65SBT-62DA
AJ65SBT-64AD
AJ65SBTB1-16D
AJ65SBTB1-16D1
AJ65SBTB1-16T1
AJ65SBTB1-16TE
AJ65SBTB1-32D
AJ65SBTB1-32D1
AJ65SBTB1-32DT1
AJ65SBTB1-32DTE1
AJ65SBTB1-32T
AJ65SBTB1-32TE1
AJ65SBTB1-8D
AJ65SBTB1-8TE
AJ65SBTB1B-16TE1
AJ65SBTB2-8T1
AJ65SBTB2N-16R
AJ65SBTB2N-8R
AJ65SBTB3-16D
AJ65SBT-RPG
AJ65SBT-RPS
AJ65SBT-RPT
AJ65SBTW4-16D
AJ65SBTW4-16DT
AJ6FBTA2-16T
AL-232CAB
AS-2P-02M-B
AS-2P-05M-B
AS-2P-100M-B
AS-2P-10M-B
AS-2P-20M-B
AS-2P-2M-A
AS-2P-30M-A
AS-2P-30M-B
AS-2P-50M-B
AS-2P-5M-A
BAQ08V
DL6-CP
EMU2-CB-Q5A
EMU2-CB-T10M
EMU2-CB-T1M
EMU2-CB-T5M
EMU2-CT5
EMU-CT100
EMU-CT250
EMU-CT400
EMU-CT50
EMU-CT600
FX-USB-AW
GT05-MEM-128MC
GT05-MEM-256MC
GX Configurator
GX Developer
GX Works2
GX Works3
iQ Works
L1MEM-2GBSD
L1MEM-4GBSD
ME1AD8HAI-Q
ME1DA6HAI-Q
MR-HDP01
MR-J3CN2
NZ1MEM-16GBSD
NZ1MEM-2GBSD
NZ1MEM-4GBSD
NZ1MEM-8GBSD
PROFICON-PLUS
PROFICON-PLUS-PG
Proficab
PSU-100
PSU-200
PSU-200-3
PSU-25
PSU-400-3
PSU-50
PSU-UWA
PX Developer

İlgili Ürünler